کاکتوس‌ها را بيشتر بشناسيم

اقبال نسل جدید به نگهداری کاکتوس در منزل و محل کار باعث شده که این گیاه سخت جان در جامعه ما تکثیر شود. برای آشنائی بیشتر این نوشته را مطالعه کنید:
Opuntia.jpg
کاکتوس‌ها به سه زیر خانواده تقسیم می‌شوند:
-زیر خانواده پرسکیه Pereskia ؛
-زیر خانواده اوپنسیه Opuntia ؛
– زیر خانواده سرئه Cerea


ویژگی‌های کاکتوس‌ها
کاکتوس‌ها گیاهانی گوشتی هستند که با محیط‌های خشک بیابانی و کویری کاملا سازش یافته‌اند. ساقه متورم، گوشتی و آبدار‌این گیاهان فاقد برگ است و برگ‌ها تبدیل به خار شده‌اند. کاکتوس‌ها در اندازه‌هاي مختلف ديده مي‌شوند، از کاکتوس‌هاي کروي شکل کوچک گرفته تا کاکتوس‌هاي عظيمي که شبیه درخت هستند. خصوصياتي همچون تبدیل برگ به خار، بزرگ و گوشتي بودن ساقه‌هايي که قادرند آب را به راحتي در خود ذخيره کنند و در نهايت ريشه‌هاي محکم و گسترده و عمیق آن‌ها سبب شده براي نواحي اي که داراي فصل گرم و خشک طولاني‌تري هستند، مناسب باشند.کاکتوس طی طوفان‌های ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند
پرورش کاکتوس‌ها
کاکتوس‌ها، خاکهای شنی رسی یا خاک‌هایی با درصد بیشتری از شن یا سنگریزه را‌ترجیح می دهد. آنها آبیاری منظم و با فواصل بیش از گیاهان معمول نیاز دارند و بسته به سرعت رشد و فصل، تعداد و فواصل آبیاری تنظیم می‌شود. نکته مهم در ابياري کاکتوس اين است که آبياري آنها بايد در فصل رشد باشد. براي آبياري کاکتوس از پاشیدن و اسپری آب به روي گياهان خودداري کنيد. در هنگامي که کاکتوس در دوره رشد خود قرار ندارد به آب بسيار کمي احتياج دارد. ريشه کاکتوس وقتي که گياه خواب است در صورت آب دهي بيش از اندازه می پوسد و از بين خواهد رفت.کاکتوس‌ها در مناطق گرم و پر نور رشد می‌کنند و به نور زیادی احتیاج دارند و در محیط‌های کم نور معمولاً رشد علفی دارند و منظره ظاهری آن‌ها از حالت کاکتوس بودن خارج می‌شود.
نگهداری کاکتوس‌ها در فضاهای سربسته
معمولا پنجره‌ای که نور مستقیم خورشید را دریافت می کند جای مناسبی برای کاکتوس‌ها می باشد. همچنین گیاهان مجاور پنجره را نباید در یک حالت ثابت نگهداشت بلکه با گردش دورانی نور مناسبی را برای گیاه فراهم کرد. جایگاه نگاهداری کاکتوس‌ها در فضای بسته، بجای‌اینکه در مجاورت پنجره‌های گوناگون باشد بهتر است در یک محل به صورت متمرکز باشد چرا که آب دادن و تمیز کردن آنها ساده‌تر خواهد بود.
تکثیر بذری کاکتوس‌ها:
بعضی از کاکتوس‌ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند. بعضی دیگر از کاکتوس‌ها نظیر زیئو کاکتوس که گل‌های بسیار کم دوامی دارند تولید بذر کمتری می‌کنند.
عموم کاکتوس‌ها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند.
نکات مهم در کشت بذری کاکتوس: – بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند. بنابراین کاکتوس‌ها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحا پیت ماس) کشت می‌کنند.
تکثیر رویشی کاکتوس‌ها :
عمده‌ترین تکثیر رویشی کاکتوس‌ها روش قلمه زدن است. قلمه زدن در کاکتوس به فصل بستگی دارد و بهترین فصل برای آن بهار و اوایل تابستان می‌باشد. قلمه‌ها را معمولا از سر ساقه یا بخشی از ساقه انتخاب می کنند و آن‌ها را در یک بستر سبک و محیط با رطوبت کافی با آبیاری منظم کشت می‌کنند.
cacti propagation
تکثیر کاکتوس‌ها با استفاده از روش تقسیم بوته و جدا کردن پاجوش نیز امکان پذیر است.
cacti propagation cacti propagation
همچنین کاکتوس‌ها همانند سایر گیاهان با روش پیوند زدن تکثیر می‌شوند. مناسب‌ترین زمان پیوند از اواخر فصل بهار تا پایان تابستان است یعنی زمانی که گیاه دارای فعالیت است وگیاه قوی‌تر و دارای شیره کافی برای انجام پیوند است.
آفات و بیماری‌های کاکتوس‌ها:
حشراتی که بیشتر به کاکتوس‌ها حمله می‌کنند شامل شته، شپشک‌های سپردار و شپشک‌های آرد آلود، ‌تریپس‌ها و کنه‌ها، حلزون‌های صدفدار و بی صدف هستند.پیش از تصمیم‌گیری برای درمان، باید نوع حشره یا بیماری را تشخیص داده و با همکاری کارشناس آفات و بیماری برای درمان آن اقدام نمود.آبیاری بیش از اندازه، شکستگی، بریدگی، حمله و هجوم لاروها و گزیدگی حشرات یا رطوبت بیش از حد از راه‌های پیدایش بیماری‌های قارچی می باشند. برای مبارزه باید گیاهان آلوده را از محل دور کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *