کارآفرینی دکان دو نبش

ملت احساسی و عاطفی هستیم که زود جوگیر میشیم و افرادی هم هستند زرنگ که از این جوگیر شدن، ماهی های درشت می گیرند.
در سالهای اخیر واژه کارآفرین و کارآفرینی بسیار رایج شده و بیزنس های زیادی حول همین کلمه شکل گرفته است. روزی نیست که خبر برگزاری سمینار و همایشی در مورد کارآفرینی به گوش نرسد و البته افراد محدودی هم هستند که فصل مشترک اکثر سمینارها هستند. اسامی پر طمطراقی که جوانهای جویای هیجان و تشنه کار و البته به دنبال کسب درآمد را به سوی خود جلب می کند.
افرادی مثل آقای بهروز فروتن (بنیانگذار محصولات غذائی بهروز) و یا خانم فاطمه مقیمی که سی سال پیش کسب و کاری راه انداخته اند، برای کارآفرینی امروز چه چیزی برای ارائه دارند؟
ایا مسیری که آنها رفته اند را الان هم میشه پیروی کرد؟
وضعیت تکنولوژی و رفتارهای شهروندان امروز با دهه 60 چقدر شبیه هم هست؟
مطالعه و شنیدن خاطران کارآفرینان بزرگ همیشه جذاب است ولی وقتی در مقام مربی و آموزش دهنده قرا میگیرند هم به موقعیت خودشان ضربه می زنند و هم کاری پیش نمی برند.
یا افرادی که کسب و کاری راه انداخته اند و اکنون تابلوهای رنگ و رفته آن در گوشه و کنار شهر نشان از رنگ باختگی نام و تجارتش را دارد، به عنوان مربی و سخنران در این همایش ها حضور دارد.
شرکت های زیرک از این فرصت علاقه وافر جوانها به کارآفرینی نهایت سوء استفاده را کرده و با برگزاری همایش ها، اگر جوانها را به مقصد نمی رسانند خود به مقصد می رسند و در یک دوره کوتاه درآمد بالایی را کسب می کنند.
گرفتن پول تحت عنوان اسپانسر و دادن وقت سخنرانی به مدیران کسبب و کارها هم مدل دیگری از فریب مشتاقان کارآفرینی است.
این حرفها مدتها بود مشغولم کرده بود که دیروز با حضور در یک همایش و گوش دادن به حرف های خانم مقیمی، باعث شد داغ دلم تازه شود.
ای کاس مرکز و سیستمی این همایشها و برگزار گنندگان آنها را ارزیابی میکرد و هر کسی به سادگی خود و رفقایش را استاد نام گذاری نمی کرد و به شیوه ای شیک و رسمی جیب دوستداران ایجاد کسب و کار را خالی نمی کردند.
مهمتر از هزینه ای که یک علاقه مند به حضور در این برنامه ها می پردازد و از بین می رود، ضایعه ای بسیار مهم به او وارد می شود. او هیچ چیزی در راه ایجاد یک فعالیت تجاری و اقتصادی یاد نمی گیرد و ناامیدی غلبه می کند. این همایش ها، نه تنها کارآفرینی را ترویج نمی کند که باعث کندی رشد کسب و کارها می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *