نوروز پشت در است . . .

نوروز آغار تعطیلات و سال جدید در ایران، افغانستان، ازبکستان، پاکستان، ترکیه، آلبانی، گرجستان و کشور های مختلف در آسیای مرکزی مانند ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و سایر ایرانیان سراسر جهان است.
نوروز به نام اولین روز فصل بهار نام گذاری شده است و آغار سال جدید ایرانیان است. در برخی انجمن ها در روز 21 مارس گرفته می شود و برخی هم روزی که از لحاظ نجومی شب و روز با هم به اعتدال می رسند را آغاز نوروز می دانند که اغلب 21،22، یا 20 ماه مارس است.

عکس از صفا کریمی


ریشه لغوی
میز جشن هفت سین نام دارد (که شامل هفت ظرف است)، هر ظرفی با یک حرف پارسی به نام سین آغاز می شود. چند روز قبل از سال نو، یک رومیزی زیبا بر روی فرش هر خانه پارسی و یا روی میزها انداخته می شود. به این میز تشریفات به اصطلاح سفره هفت سین می گویند (که هر ظرف آن حاوی حرف پارسی سین است). از زمان های دور و دراز عدد هفت در فرهنگ پارسیان مقدس بوده است. که هرکدام از این هفت ظرف نمادی از فرشته نوید زندگی، حیات دوباره، سلامتی، شادی، کامیابی، خوشحالی، شکیبایی و زیبایی است.
این ظروف سمبلیک شامل:
1. سبزه یا جوانه است که معمولا هم گندم یا عدس است که نماینده تولد دوباره است.
2. سمنو یک نوع دسر (پودینگ) است که در آن از جوانه گندم استفاده می شود و نماینده زندگی بخشیدن مانند شیرینی است یک پودینگ خامه ای که پیچیدگی پخت و پز پارسی را در نشان می دهد.
3. سیب به به معنی سلامتی و زیبایی است.
4. سنجد هم یک میوه شیرین و خشک است که از درخت لوتوس به دست می آید به معنی عشق است. معروف است که درخت های سنجد پر شکوفه است، بویی که آنجا می آید و همچنین زیبایی میوه باعث می شود که همه عاشق شوند و همه چیز را فراموش کنند.
5. سیر در زبان پارسی نماد سلامتی است.
6. سماق به معنی رنگ طلوع خورشید است که به معنی این است که خورشید خوبی بر بدی غلبه کرده است.
7. سرکه نمایانگر سن زیاد و شکیبایی و بردباری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *