تجارت الترونیک،پدیده هزاره سوم – تاریخچه

استفاده از فناوريهاي الكترونيكي در انجام امور بازرگاني پيشينه‏اي نسبتا طولاني دارد . در حقيقت، نياز به تجارت الكترونيكي از تقاضاهاي بخشهاي خصوصي و عمومي براي استفاده از تكنولوژي اطلاعات به منظور كسب رضايت مشتري، و هماهنگي موثر درون سازماني نشآت گرفته است. مي‏توان گفت اين نوع تجارت ، از حدود سال 1965 آغاز شد كه مصرف كنندگان توانستند پول خود را از طريق ماشينهاي خود پرداز (ATM) دريافت كرده و خريدهاي خود را با كارتهاي اعتباري انجام دهند . پيش از توسعه تكنولوژي هاي مبتني بر اينترنت در سالهاي آغازين دهه 90 ، شركتهاي بزرگ دست به ايجاد شبكه‏هاي كامپيوتري با ارتباطات مشخص ، محدود و استاندارد شده براي مبادله اطلاعات تجاري ميان يكديگر زدند . اين روش ، مبادله الكترونيكي دادها (EDI) ناميده ‏شد . درآن سالها ، لفظ تجارت الكترونيكي ، مترادف با مبادله الكترونيكي داده‏ها بود . ايجاد و توسعه اينترنت و شبكه جهان گستر ، باعث خلق فرصتهاي زيادي براي توسعه و پيشرفت زير ساختها و كاربردهاي تجارت الكترونيك گرديد.

تجارت الکترونیکی در سطح جهان به سرعت در حال رشد است و در آینده‌ای نزدیک بسیاری از شیوه‌های تجاری سنتی را به چالش می‌کشد. تجارت الکترونیکی به دلیل سرعت، کارایی، کاهش هزینه‌ها و بهره‌برداری مناسب از فرصت‌ها، عرصه جدیدی را در رقابت جهانی پدید آورده و کشورها را ناگزیر کرده است تازیرساختهای لازم برای توسعه این پدیده را فراهم کنند. در این بین، تجارت الکترونیکی بین بنگاه با بنگاه (B2B) از انواع تجارت‌هایی است که حجم آن در کشورهای در حال توسعه در سطح نازلی قرار دارد.

آمارها نشان می‌دهند تجارت الکترونیک B2B، ۹۵  درصد از حجم کل تجارت الکترونیک جهان را تشکیل می‌دهد و در رابطه با ادامه روند صعودی آن طی سال‌های آینده بین صاحبنظران اتفاق‌نظر وجود دارد. اما افزایش حجم این نوع تجارت در کشورهای در حال توسعه، نیاز به توانایی برآورده کردن چالش‌های سازمانی و تکنولوژیکی و پیوند مناسب‌تر جنبه فیزیکی و دیجیتالی اقتصاد این کشورها دارد.سطوح تجارت الکترونیک:تجارت الکترونیک شامل 3سطح است.

به عبارت دیگر 3بعد اصلی تجارت یعنی:1- محصول، خدمت یا ایده2- فرایند فروش3- تحویل و خدمات پس از فروش

3بعد فوق می توانند از حالت ملموس تا حالت مجازی تغییر یابند و این تغییر به صورت پیوستاری است که در یک سر آن هر 3عامل کاملا فیزیکی هستند و در سوی دیگر هر 3 بعد به صورت مجازی و الکترونیکی هستند و این تغییرات بیان کننده سطوح تجارت الکترونیک هستند.(کاملا الکترونیکی و مجازی تا کاملا سنتی و فیزیکی)تفاوت اساسی تجارت الکترونیکي با تجارت سنتی:تفاوت اساسی تجارت الکترونیکي با تجارت سنتی در نحوه تبادل اطلاعات می باشد.

در تجارت سنتی اطلاعات از طریق ارتباطات چهره به چهره و یا حداکثر بوسیله تلفن و سیستم پستی انتقال پیدا می کرد ولی در تجارت الکترونیکی این فرآیند توسط شبکه های کامپیوتری صورت می پذیرد. این تفاوت باعث بوجود آمدن مشکلاتی نظیر امنیت، عدم اعتماد مشتریان و شناخت هویت واقعی افراد در اینترنت نیز گردیده است. که البته برای هر یک راه حلهایی وجود دارد ولی برای اجرای آنها نیازمند یک سری امکانات خاص می باشیم.تجارت الکترونیکی از مزایا و پیامد‌های اقتصادی مهمی از قبیل گسترش بازار، کاهش قیمت منابع تولید، ارتقای بهره‌وری، کاهش هزینه‌های مبادلاتی، ایجاد اشتغال و کاهش تورم برخوردار بوده و در رشد درون‌زای اقتصادی نقش محوری دارد. تجارت الکترونیکی با فراهم آوردن امکان عرضه اطلاعات و نیز دسترسی گسترده به اطلاعات تجاری از یک سو عملا قدرت رقابت و مانور تولیدکنندگان (حتی خرد و کم سرمایه) و از سوی دیگر قدرت انتخاب مصرف کنندگان را به شدت افزایش داده است: امری که می‌تواند به عنوان ابزاری برای گسترش عدالت اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.

بنابر گزارش فارستر، ارزش تجارت الکترونیکی جهان در سال 2004، حدود 7/6 تریلیون دلار بود که پیش‌بینی می‌شود در سال 2006 به 8/12 تریلیون دلار برسد. میزان پیشرفت تجارت الکترونیکی در مناطق مختلف جهان متفاوت است. آمریکای شمالی در تجارت الکترونیکی پیشتاز است.(آمار سایت وزارت بازرگانی) بنابر گزارش فارستر، آمریکای شمالی با حجم تجارت الکترونیکی 5/3 تریلیون دلار در سال 2004 در رتبه اول و منطقه آسیا- اقیانوسیه با 6/1 تریلیون دلار و اروپای غربی با 5/1 تریلیون دلار به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. آمریکای لاتین با 8/81 میلیارد دلار و سایر نقاط جهان با 8/68 میلیارد دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که موفقیت تجارت الکترونیکی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه پیشتاز به‌ خاطر شرایط مناسب زیرساختهای الکترونیکی در این کشورهاست. زیرساختهای الکترونیکی شامل درجه نفوذ اینترنت، کیفیت فناوری اطلاعات(مانند پهنای باند)، حمایتهای دولت و درجه تسهیل تجاری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *