تاریخچه ebay

Ebay تجارت فرد به فرد را در اينترنت فراهم آورد و از وب جهاني براي اين امر استفاده كرد.
—-
Ebay اولين بار در اتاق نشيمن پير اميديار (Pierre Omidyar’s ) در سال 1995 بوجود آمد. از اول براساس ايجاد بازاري براي فروش اجناس و سرويس هاي افراد مختلف بوجود آمد. در سال 1998، پير و شريكش آقاي جف اسكال Jeff Skoll از Meg Whitman هم براي رسيدن به اين مهم دعوت به عمل آوردند. مگ در دانشكده تجارت دانشگاه هاروارد درس خوانده بود و اهميت شناساندن مارك را در كمپاني معروف Hasbro ( معروفترين و دومين كمپاني سازنده عروسك و بازي هاي كامپيوتري) به خوبي ياد گرفته بود.
مگ پرسنل بالا رتبه خود را از كمپاني هاي ديسني و پپسي انتخاب كرد و يك تيم مديريتي مجرب با حداقل 20 سال تجربه كاري فراهم آورد و يك ديدگاه بي نظير براي سازمان بوجود آورد. اين ebay همان تجارتي است كه نه تنها براي فروش اجناس استفاده مي شود بلكه افراد را به هم مرتبط مي كند. آنها به سرعت تصويري از حراج اقلام جمع آوري شده را در ذهن ها ايجاد كردند و سپس آنها را به بازار هاي گران فرستادند جايي كه قيمت فروش در آن بالاتر است. ميانگين قيمت فروش استانداردي كليدي در داد و ستد هاي اينترنتي شد و از آن پس ميانگين فروش به يك شاخص مهم تبديل شد. Ebay با همكاري شركتهاي صاحب نامي مثل GM و Disney و Sun صاحب اسم و رسم شد. شركت Sun اجناسي با ارزش 10 ميليون دلار فروخت و امروزه در ليست خود 20 تا 150 مورد از اين اجناس دارد.


مدل تجاري شركت Ebay
Ebay تجارت فرد به فرد را در اينترنت فراهم آورد و از وب جهاني براي اين امر استفاده كرد. فروشنده ها و خريدار ها طوري دسته بندي مي شوند كه فروشنده ها اجازه دارند تا ليستهاي اجناس را براي فروش، در اختيار خريداران قرار دهند و خريدار ها بر روي اجناس قيمت مي گذارند و ساير مشتركين ebay از بين اجناس ليست شده، اقلام مدنظر خود را پيدا مي كنند. اجناس بر حسب موضوع رتبه بندي مي شوند و هر حراجي فهرست مخصوص به خود دارد. جستجو كردن در وب و گشتن در اين حراج ها كاملا مجاني است.
Ebay از طريق ايميل با خريدارها و فروشنده ها در تماس است و در پايان حراج، اگر مزايده منجر به بالا رفتن حداقل قيمت فروشنده شود، خريدار و فروشنده نقل و انتقالات مادي را مستقل از ebay انجام مي دهند و بستن قرارداد اين حراج، بين برنده مزايده و فروشنده است.
چگونه E bay شروع به كار كرد؟
– در سال 1995 كاشف E bay آقاي پير اميديار، به صورت كاملا اتفاقي يك دستگاه فتوكپي را به صورت آنلاين به فروش گذاشت و خوشبختانه خريدار هم براي آن پيدا شد. وقتي به خريدار اعلام كرد كه دستگاه شكسته است، فرد خريدار اظهار داشت كه ” من يك كلكسيونر فتوكپي هاي شكسته هستم” . اين زماني بود كه اميديار متوجه شد كه هر چيزي امكان پذير است.
– بيش از 276 ميليون كار بر ثبت شده در e bay وجود دارد.
– در هر ثانيه اجناسي با ارزش 039/2 دلار در e bay دادوستد مي شود.
– گرانترين چيزي كه در مالزي فروخته شد يك proton perdana 2.0 به ارزش 25900 دلار از طريق يك عضو مالزياييe bay به يك خريدار در انگليس در سال 2005 فروخته شد.
– گرانترين جنسي كه توسط مالزيايي ها خريده شد يك Donzi 3250 Cruiser به مبلغ 52000 دلار در سال 2008 به يك شهروند امريكايي فروخته شد.
thestar.com
www.cs.brandeis.edu

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *